Taste of Chicago | Festival | Chicago Reader

Taste of Chicago 

Sign up for our newsletters Subscribe

In addition to all that food, Taste of Chicago features music on several Grant Park stages: the Fox Bandstand (Jackson & Lake Shore Dr.), the Fun Time Stage (Michigan & Balbo), the Taste Stage (Columbus & Jackson), and the Petrillo Music Shell. The lineups for Saturday and Sunday, June 25 and 26, include the Chicago Country Music Festival. For more information, call 312-744-3315.

FRIDAY 24

Fox Bandstand

11:00 Motown Greats

3:00 Merit School of Music Honors Jazz Ensemble

5:00 Nanette Frank

Fun Time Stage

12:30 Just Us Kids

1:30 Holy Cross Marimba Ensemble

2:30 Fahey Steele Strings

3:30 Taylor Moore

5:30 Orchestrated Follies

Taste Stage

12:30 Sticky Lupree

2:00 AC Rock

3:30 EbonyEnergy Showcase

5:00 Lonnie Walker

6:30 Roots Rock Society

Petrillo Music Shell

5:30 Drew Sidora

5:45 Russoul

6:00 Faith Evans

7:00 LL Cool J

SATURDAY 25

Fox Bandstand

11:30 Audley Reid Jazz Ensemble

1:30 Hip Pocket

3:30 KCR Ensemble

5:30 Johnny P

Fun Time Stage

12:30 Jason Gordon

1:30 Ella Jenkins

2:30 Cari Ingles

4:30 Take Two

Taste Stage

Chicago Country Music Festival; see page 52

Petrillo Music Shell

Chicago Country Music Festival; see page 52

SUNDAY 26

Fox Bandstand

11:00 Abstract Giants

3:00 Deja Vu

5:00 Julia Huff & the Company Band

Fun Time Stage

12:30 Jennifer Yager

2:30 Melanie Hiatt

5:30 Missy Vail

Taste Stage

Chicago Country Music Festival; see page 52

Petrillo Music Shell

Chicago Country Music Festival; see page 52

MONDAY 27

Fox Bandstand

11:00 Greys

1:00 Neil Rose Band

2:30 Rock School

4:30 Cammi's NRG

Fun Time Stage

4:30 Megan Lindsey Waltman

5:30 Dinner Dogs

Taste Stage

12:30 Al Day Trio

2:00 Joe Walega's Happy Hearts Orchestra

3:30 Penthouse Playboys

5:00 Deb Seitz & the Swank Daddys

6:30 Jimmy Damon

Petrillo Music Shell

6:00 Broadway in Chicago

TUESDAY 28

Fox Bandstand

11:30 Butler & Haynes

1:30 Lead Foot

4:30 Vital Support Band

Fun Time Stage

11:30 Dan LeMonnier

1:30 Dave Rudolf

2:30 Misericordia Heartbreakers

3:30 Dinner Dogs

Taste Stage

12:30 Paraplegic MC

2:00 Inline Six

3:30 Soul of a Chanteuse

5:00 Reyna Larson

6:30 Pippi

Petrillo Music Shell

5:30 Donna Summer

WEDNESDAY 29

Fox Bandstand

11:30 Lynda West with Detour

2:00 Triple Dose

4:30 Main Event

Fun Time Stage

11:30 Dinner Dogs

12:30 Scribble Monster & His Pals

1:30 House of Song

3:30 Four Strings Atttached

Taste Stage

12:30 Rhumbuzzz

2:00 Shauwn Knight

3:30 Tommy McCracken & the Force of Habit Band

5:00 BBI, Inc.

6:30 Bopology

Petrillo Music Shell

5:30 Morris Day & the Time

6:45 Gap Band

THURSDAY 30

Fox Bandstand

11:30 Janesville

2:00 Rob Waller Band

5:00 Bucko 5

Fun Time Stage

11:30 Taste of Talent Contest for Kids

4:30 Jones College Prep Ensemble

Taste Stage

12:30 T-Rroma

2:00 Joy Missile

3:30 Rico! Band

5:00 Bar Fly

6:30 Dave Weld & the Imperial Flames

Petrillo Music Shell

5:00 Creedence Clearwater Revisited

6:45 Lynyrd Skynyrd

FRIDAY 1

Fox Bandstand

11:00 Shauwn Knight

1:30 Fox Exclusives

3:30 5 Aftr 5

5:30 Lucia Scala Limited

Fun Time Stage

1:30 & 3:30 American Girl Revue

Taste Stage

12:30 Boda

2:00 Kristie Stremel

3:30 EbonyEnergy Showcase

5:00 Harmony in Blue

6:30 Chicago Rhythm & Blues Kings

Petrillo Music Shell

5:30 Dr. John

7:00 Steve Winwood

SATURDAY 2

Fox Bandstand

11:00 Jackie Dustin & Friends

1:00 IBU

2:30 Lakeside City

5:30 Bang with Renea Taylor

Fun Time Stage

11:30 Rappin' Tate Da Great

12:30 Bill Hooper's Action Band

2:30 Happiness Club

3:30 Carolina Carattini

4:30 Angela Savaglio

5:30 Joni Allen

Taste Stage

12:30 Las Guitarras de Espana

2:00 Honeybees

3:30 Banda Rika

5:00 Gizzae

6:30 Hurricane Gumbo

Petrillo Music Shell

4:15 Salvador Santana Band

5:30 Los Lonely Boys

7:00 Santana

SUNDAY 3

Fun Time Stage

2:30 Tasty Noise

3:30 Carolina Carattini

Taste Stage

12:30 Gospel Crusaders

2:00 Julia Huff

3:30 Lock Down

5:00 Gayle Ritt

6:30 Grand Avenue Big Band

Petrillo Music Shell

7:30 Grant Park Orchestra conducted by Christopher Bell

MONDAY 4

Fox Bandstand

11:00 Feature Presentation

1:00 Josh Holmes

3:00 Mama Green

5:00 Sad Hannah

Fun Time Stage

1:30 Sandy Lucas

2:30 Elliot Dawson

3:30 Josie Esperanza

Taste Stage

12:30 William James

2:00 Od Tapo Imi

3:30 Jerry Devivo Band

5:00 Reginald T. McCants

6:30 Mickey & the Memories

Petrillo Music Shell

3:00 Moby, John Hiatt & the North Mississippi Allstars, Blue Merle, Stereophonics

Art accompanying story in printed newspaper (not available in this archive): photos/Rankin, John Rhone.

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Agenda Teaser

Galleries & Museums
Michael Koerner: My DNA Catherine Edelman Gallery
November 02
Performing Arts
August 26

Tabbed Event Search

Popular Stories