Fairs & Festivals Events | Chicago Reader

Fairs & Festivals Events

Loading...
  • Detail View
  • List View
  • Grid View
35 results

Jazz on Da Block with Isaiah Spencer, Ben LaMar Gay, and more

Sat., Aug. 24, 11 a.m.
W. Race near Austin W. Race Ave and N. Austin Blvd, Chicago Austin


a celebration of music and storytelling hosted by Marvin Tate, details here

Skokie’s Backlot Bash day two with War, Imperial Sound, Kent Rose, Mike Zabrin’s Funktastic, Shelley Miller, Fruteland Jackson, Linda Marie Smith, Gros Ngolle Pokossi Trio, Hoodies

Sat., Aug. 24, 11:45 a.m.
Oakton between Lincoln and Laramie Oakton between Lincoln and Laramie, Skokie Skokie


Set times:
11:45 AM Hoodies
1 PM Gros Ngolle Pokossi Trio
2 PM Linda Marie Smith
3 PM Fruteland Jackson
4 PM Shelley Miller
5 PM Mike Zabrin’s Funktastic
6 PM Kent Rose
6:45 PM Imperial Sound
8:30 PM War

Skokie’s Backlot Bash day three with Tributosaurus (Rolling Stones tribute), Morry Sochat & the Special 20s, Dan Fulkerson, Bailey Dee, Eric Lugosch, Company Strangers,

Sun., Aug. 25, 1 p.m.
Oakton between Lincoln and Laramie Oakton between Lincoln and Laramie, Skokie Skokie


Set times:
1 PM Company Strangers
2 PM Eric Lugosch
3 PM Bailey Dee
4 PM Dan Fulkerson
5 PM Morry Sochat & the Special 20s
6:30 PM Tributosaurus

Water Music on the Beach

Sun., Aug. 25, 1 p.m.
Lane Beach 5915 N. Sheridan, Chicago Edgewater


a day of performance, sound art, and experimental music, kicking off with a procession from the 6018North space in Edgewater to Lane Beach. Approximate set times:
1:15 PM procession led by artist Diane Christiansen with Arthur Black, Anton Hatwich, Isaiah Spencer, Mai Sugimoto to Lane Beach
1:30 PM solo percussion by Quin Kirchner
2 PM Simon Anderson plays Fluxus scores
2:15 PM Alexander Massa/Arthur Black/Hatwich/Emerson Hunton/Kirchner/Isaiah Spencer/Sugimoto
2:45 PM AJ McClenon & Xris Espinoza share FLOAT piece sounds 3:10 PM Alexandria Eregbu 3:30 PM EdBrass Brasil with Emerson Hunton & Nick Meryhew 312-742-3224

Chicago Jazz Festival day one with Freddy Cole, Jazz Institute of Chicago's 50th Anniversary, and more

Thu., Aug. 29, 11 a.m.
Pritzker Pavilion, Millennium Park Michigan and Randolph, Chicago Loop


Set times and locations:
at Chicago Cultural Center, Claudia Cassidy Theater
11 AM Red Rose Jazz Band Septet
12:15 PM Anton Hatwich Trio
1:45 PM Mai Sugimoto Quartet
3:15 PM John Wociechowski

at Chicago Cultural Center, Preston Bradley Hall
11 AM What is this Thing Called Jazz? (discussion and performance with Corey Wilkes/Pharez Whitted/Miguel de la Cerna/Micah Collier/Jeremiah Collier)
12:30 PM Alexis Lombre Quintet
2 PM Tribute to Joseph Jarman, Alvin Fielder, and Saalik Ziyad with AACM members led by Ernest Dawkins
3:30 PM Curtis Robinson

at Millennium Park, Pritzker Pavilion
5:55 PM Second-line Procession led by Mystick Krewe of Laff
6:30 PM Jazz Institute of Chicago's 50th Anniversary with Nicole Mitchell, Rob Mazurek, Ari Brown, Jeff Parker, and more
7:45 PM Tribute to Nat King Cole with Freddy Cole 312-742-1168

Chicago Jazz Festival day two with Art Ensemble of Chicago and more

Fri., Aug. 30, 11:30 a.m.
Millennium Park Michigan and Randolph, Chicago Loop


Set times and locations:
Von Freeman Pavilion (Chase Promenade South)
11:30 AM Miguel de la Cerna Trio
12:40 PM Metropolitan Jazz Octet with Dee Alexander
1:50 PM Rocky Yera Band
3 PM Rob Mazurek

Capital One Jazz and Heritage Pavilion (Chase Promenade North)
noon After Dark Sextet
1:30 PM Kitt Lyles Real Talk Collective Septet
3 PM JuJu Exchange

Pritzker Pavilion
3:45 PM Second-line Procession led by Mystick Krewe of Laff
4:15 PM George Freeman & Billy Branch
5:25 PM Joel Ross
6:25 PM Ambrose Akinmusire Quartet
7:45 PM Art Ensemble of Chicago 312-742-1169

African Festival of the Arts with Rotimi, Wale, Donnie McClurkin, Ohio Players, Terisa Griffin, Melody Angel, and more

Fri., Aug. 30, 1 p.m., Sat., Aug. 31, 10 a.m., Sun., Sept. 1, 10 a.m. and Mon., Sept. 2, 10 a.m.
Washington Park E. 58th and S. Cottage Grove, Chicago Washington Park

Buy Tickets


773-256-1248

Chicago Jazz Festival day three with Cécile McLorin Salvant, Christian McBride, and more

Sat., Aug. 31, 11 a.m.
Millennium Park Michigan and Randolph, Chicago Loop


set times:
Harris Theater Rooftop Terrace
11 AM Saucedo Academy Latin Jazz Band
11:45 AM Thomas Kelly High School Jazz Combo
12:30 PM ChiArts Honors Jazz Combo
1:15 PM DeKalb High School Jazz Ensemble
2:10 PM Kenwood Academy Jazz Band
3:05 PM Whitney Young Magnet High School Jazz Band

Von Freeman Pavilion (Chase Promenade South)
11:30 AM Carolyn Fitzhugh
12:40 PM Andy Brown Quartet
1:50 PM Fat Babies
3 PM Hinda Hoffman & the Soul Message Band

Capital One Jazz & Heritage Pavilion (Chase Promenade North)
noon Chris Madsen Quartet
1:30 PM Jeremy Cunningham
3 PM Frank Catalano

Pritzker Pavilion
3:45 PM Second-line procession led by Four Star Brass Band
4:15 PM Ben Wendel Seasons
5:25 PM Ryan Cohan’s Originations
6:25 PM Christian McBride
7:45 PM Cécile McLorin Salvant 312-742-1169

Chicago Jazz Festival day four with Eddie Palmieri Sextet and more

Sun., Sept. 1, 11:15 a.m.
Millennium Park Michigan and Randolph, Chicago Loop


set times:
Harris Theater Rooftop Terrace 11:15 AM Emerging Artist Big Band
12:15 PM Zach Rosenstiehl Nacht Group
1:15 PM Dakarai Barclay Sextet
2:15 PM Perrilles Project
3:15 PM Alec Tet

Von Freeman Pavilion (Chase Promenade South)
11:30 AM Joan Collaso Sextet
12:40 PM Sharel Cassity Quartet
1:50 PM Russ Johnson
3 PM Ben LaMar Gay

Capital One Jazz & Heritage Pavilion (Chase Promenade North)
noon Paulinho Garcia
1:30 PM Juli Wood’s Big Bari Band Quintet
3 PM Ben Sidran

Pritzker Pavilion
3:45 PM Second-line procession led by Four Star Brass Band
4:15 PM Rempis/Flaten/Ra, Baker Quartet
5:25 PM Camila Meza & the Nectar Orchestra
6:25 PM Latino-America Unida
7:45 PM Eddie Palmieri Sextet 312-742-1169

Instigation Festival day three with the Instigation Orchestra

Sat., Sept. 7, 3 p.m.
May Chapel at the Rosehill Cemetery 5800 N. Ravenswood, Chicago Edgewater


Jeff Albert/Haley Fohr/Helen Gillet/Anton Hatwich/Lia Kohl/Steve Marquette/Cyrus Nabipoor/Aurora Nealand/James Singleton/Paul Thibodeaux/Ken Vandermark/Mars Williams; performing a site-specific work by Katinka Kleijn 773-561-5940

Ragamala: A Celebration of Indian Classical Music

Fri., Sept. 13, 6 p.m.


Set times:
6-7:15 PM Josh Feinberg, Kunal Gunjal, & Amit Kavthekar

7:45-9 PM Akshara Music Ensemble

9:30-10:45 PM Jay Gandhi & Nitin Mitta

11:15 PM-12:30 AM Prasana, Patri Satish, & Samyuktha Sreeram

1-2:30 AM Nandkishor Muley & Ambi Subramaniam with Mahesh Krishnamurthy & Raj Deshmukh

3-4:30 AM Roopa Mahadevan, Rajna Swaminathan, & Arun Ramamurthy

4:45-6 AM Samarth Nagarkar with Amit Kavthekar & Vikas Falnikar

6:15-8 AM Saraswathi Ranganathan with GS Rajan, Patri Satish, & Ganapathi Ranganathan 312-744-6630